Doporučujeme

S čím byste měli počítat u balíků z ciziny?

Čekáte balík z ciziny, nebo jeden takový chcete poslat. V tomto článku vám ukážeme, na co byste se měli připravit.

Mezinárodní přeprava je naprosto běžná. Během posledního roku se sice zadrhla, především kvůli covidu, ale v dnešní době už opět běží na plné obrátky. Oproti tuzemské přepravě má ale svoje specifika. V následujících řádcích vám tedy ukážeme, s čím byste raději měli počítat při přepravě zásilky do zahraničí.

Kde balík skončí?

Přeprava zásilky do zahraničí je poměrně složitá. Záleží nejen na vzdálenosti, ale také na tom, z jakého regionu vám vlastně zásilka přijde. Pokud očekáváte balík ze země mimo Evropské společenství, vaše zásilka nejprve dorazí na celní poštu na Prahu 5. Jestliže vám balík doručí letecký dopravce, pak se na chvíli zdrží na letišti v Praze.

Každá zásilka ze zemí mimo Evropské společenství pak musí projít celní kontrolou. Jestliže neobsahuje žádné zakázané předměty, je následně odeslána jejímu adresátovi. Ještě před tím ale celní správa rozhodne o tom, jestli bude adresát platit clo, DPH nebo případně bude muset doplatit obě tyto položky.

Kdy se balík prohlíží?

Přeprava zásilek do zahraničí je pro některé lidi strašákem. A to především z důvodu, že je zásilky potřeba rozbalit a zkontrolovat. Podle mluvčí Generálního ředitelství cel se ale k rozbalování přistupuje jen výjimečně. Zejména v případě, že není možné předmět podle dokladů přesně identifikovat. Poté se tedy přistupuje k prohlédnutí zásilky za přítomnosti celníka, který na celý proces dohlíží.

Nyní, když už máte všechny potřebné informace, můžete bez starostí poslat balík do třetích zemí i vy. Stačí si jen vybrat vhodného dopravce. Vsaďte například na společnost Emons, která se může pochlubit dlouholetými zkušenostmi a příznivým ceníkem. Zboží je možné dopravit buďto po silnici, nebo s pomocí vlaků. V obou případech velice rychle a bez zbytečného prodlení.