Nebankovní finanční trh zažil velký třesk s příchodem novely zákona o spotřebitelském úvěru. Ta přinesla nové přísné povinnosti pro poskytovatele nebankovních půjček a díky tomu dosáhla výraznému snížení počtu poskytovatelů. Jak nový trh vypadá a jak poznáte, že si půjčujete od seriózní firmy?

Licence musí být

Novela zákona (více se o ní dozvíte tady) zavedla mimo jiné to, že každý nebankovní subjekt musí mít k poskytování půjček udělenou licenci od ČNB. Poskytovatelé o ni mohli požádat do 1.3 2017. Údaje od ČNB jsou předzvěstí toho, že nebankovní sektor zažije opravdu velké změny. Banka totiž eviduje pouze: 108 žádostí o povolení k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru, 353 žádostí o samostatného zprostředkovatele a 16 žádostí o akreditaci. Z původního počtu okolo 60 000 firem zůstane na trhu jen hrstka. Pro klienty je to větší jistota, že si půjčí od seriózního poskytovatele. Jestli firma má licenci se dá zjistit v dočasném registru na internetových stránkách ČNB.

Férové podmínky a půjčka na zkoušku

Nebankovní půjčka je tržní produkt a každá společnost dělá maximum pro to, aby právě ta její nabídka byla co největší. Proto se rozhodně při výběru nesoustřeďte jen na jednu nabídku. Půjčky si porovnejte a pročtěte si podmínky. Pozornost věnujte výši poplatku za vyřízení půjčky, někdy se můžete setkat i s nevýhodným poplatkem za předčasné splacení. Hledejte nabídky s výhodami, jako jsou například rychlé půjčky zcela zdarma. Právě na nich si nejlépe vyzkoušíte princip nebankovního půjčování a zjistíte, jestli je pro vás vracení peněz v poměrně krátkém časovém intervalu únosné.

Podívejte se také na APNÚ

Důkazem kvality je i členství společnost v Asociaci poskytovatelů nebankovních úvěrů. Mezi zakládající členy patří Via SMS s.r.o., která nabízí půjčku zdarma na 30 dní v hodnotě až 8000 Kč.