Doporučujeme

Jaké klady a zápory skrývají firemní dluhopisy? Podívejte se jim na zoubek

Při současné inflaci mnoho lidí přemýšlí nad tím, jak nejlépe zhodnotit své úspory. Z důvodu stále zvyšující inflace však není snadné najít vhodný investiční nástroj. Nejspíše jste při vyhledávání informací o investování narazili na korporátní dluhopisy, ale možná si nejste jisti, zda jde o vhodný investiční nástroj. Korporátní dluhopisy patří mezi oblíbený druh investice, který má své výhody a nevýhody. V tomto článku se tedy na ně podíváme zblízka.

Investice s vysokým výnosem

Korporátní neboli firemní dluhopisy jsou cenné papíry, jež vydávají soukromé společnosti pro financování svého podnikatelského záměru. Hlavní kladnou stránkou korporátních dluhopisů je nabídka vysokých výnosů, jež se nejčastěji pohybuje mezi 5 – 10 %. Vysoký výnos korporátních dluhopisů tak postačuje na aktuální míru inflace, jež činí kolem 8 %.

Další výhodou je pravidelné vyplácení výnosů možnost investovat již od nižších částek (nominální hodnota korporátních dluhopisů se nejčastěji pohybuje v rozmezí 10 000 – 25 000 Kč). S ohledem na nenáročnost jsou korporátní dluhopisy navíc vhodné i pro začínající investory.

Prověření společnosti je nutností

Mezi hlavní zápornou stránku korporátních dluhopisů patří především vyšší míra rizika. Obecně platí, že vyšší výnos se rovná vyššímu riziku. Riziko je spojené především s finančními potížemi emitenta, pokud společnost zkrachuje, pak nemusí být vymáhání peněz vůbec jednoduché.

V tomto ohledu se nejprve vyplatí si společnost dobře prověřit, než se stane investování do dluhopisů součástí vašeho portfolia. Rozhodně nepodceňujte seznámení se s emisními podmínkami a prospektem. Tyto dokumenty vám podají ucelený přehled o rizikovosti investice. Zjistěte si informace o bonitě a historii firmy. Nakonec se neváhejte zeptat svých známých.