Doporučujeme Zajímavosti

Jak se liší toner a cartridge?

Pokud máte tiskárnu a někdy jste kupovali její náplň, jistě jste se setkali s označeními, které jste slyšeli poprvé. Bylo to označení cartridge, nebo se jednalo o označení toner. Kdo kupuje náplně pravidelně, nebo doma či ve firmě má několik tiskáren, obvykle má v daných pojmech jasno. Jak je to ale u laiků, kteří si nejsou jisti? Podívejme se na popis obou možností.

Cartridge

I když na vyslovení je tento poje trochu komplikovanější, při popisu musíme jasně říci, že se jedná o jednu z velmi běžných náplní, které se používají v domácnostech. Příkladem mohou být celkem populární cartridge Samsung. Čím jsou dané náplně charakteristické primárně? Je to jednoduché. Jedná se o typ náplní, ve kterých je inkoust. Ten je během, tisku doslova stříkán na papír a tím vzniká ona potištěná plocha. Jak už plyne z daného popisu, tak zde mluvíme o řešení, které je určené do inkoustových tiskáren. Ty jsou velmi populární v celé řadě domácností, jelikož je s nimi spojena:

  • Kvalita tisku
  • Nízká pořizovací cena
  • Široký výběr

Cartridge mohou mít i jedno negativum. Pokud se skutečně velmi dlouho nepoužívají, tak může inkoust zaschnout. V takovém případě je vhodné očistit trysky, například lihem. Tím by mělo opět dojít k bezproblémovému fungování.

Tonery

Jdeme na variantu druhou. Ta se používá u takzvaných laserových tiskáren. Je charakteristická tím, že v náplni se nachází sypký a jemný prášek, pomocí kterého se tiskne. Ten je nanášen na válec, poté obtisknut na papír a vše je při vysoké teplotě stabilizováno. Originální, nebo alternativní tonery HP, popřípadě náplně jiných značek jsou obvykle využívány hlavně tam, kde se tiskne pravidelně a hodně. Například ve firmách. Zde by se inkoustové tiskárny příliš nevyplatily. Tím ale nechceme říci, že je nelze používat také doma. Při výběru je dobré zohlednit, zda je požadován černobílý, nebo i barevný tisk.