Ostatní

Železná krize? Ceny mědi a kovů prudce rostou

Dlouhou dobu to vypadalo, že ceny kovů jen tak neporostou. Trh je ale turbulentní a stal se naprostý opak. Proč ceny tak rostou? Na to vám odpovíme v článku.

Ceny železné rudy vyšplhaly na asijských trzích až o 10%. Investoři doufají v oživení světové ekonomiky a rozkvět trhů. Celosvětový zájem o nákup kovů stoupá každým dnem výše. Čínské termínové kontrakty na železnou rudu se vyšplhaly na rekordních 230 dolarů za tunu.

Co stojí za prudkým nárůstem?

Prudký nárůst cen železné rudy přichází spolu s neobvykle vysokým zájmem o ostatní kovy. Železná ruda je minerál, který obsahuje železo v takové chemické formě, která umožňuje jeho hospodárné získání hutnickými metodami. Cena mědi se během pondělního obchodování také vyšplhala na rekordní maximum 10 361 dolarů za tunu, zatímco cena oceli dosáhla zhruba trojnásobku svého průměru za posledních dvacet let. I u nás existuje výkup mědi.

Měď je ušlechtilý kovový prvek načervenalé barvy, používaný člověkem již od pravěku: v pozdní době kamenné, zvané eneolit se začala měď těžit, tavit a zpracovávat vedle dosavadních kamenných industrií a předznamenala tak nástup doby bronzové. V dnešní době je i díky poptávce tento kov velice ceněný. Výkup mědi Plzeň nebo výkup kovů Plzeň vám za něj velice dobře zaplatí.

Rostou i ceny železa

Železo také pořád roste a výkup železa probíhá také nejen v Plzni. Železo je nejrozšířenější přechodný kovový prvek a druhý nejrozšířenější kov na Zemi, je také hojně zastoupen i ve vesmíru, kde hraje významnou roli ve vývoji hvězd.

Podle odborníků představuje zájem o kovy dobrou zprávu pro akcie těžebních společností. Investoři však vyjádřili obavy ohledně toho, jak dlouho může nákupní horečka kovů trvat, zejména kvůli rostoucímu zájmu profesionálních investorů. Úzkost na Wall Street ohledně inflace tlačí obchodníky k tomu, aby zvažovali zajištění svých investic. S narůstajícími obavami o zvyšování cen investoři upřednostňují hmotná aktiva, která mohou fungovat jako úložiště hodnot. Typicky jsou takovými aktivy právě kovy. Je možné, že hodnota kovů nyní zašla příliš daleko a brzy musí klesnout. Proto neváhejte. Výkup železa Plzeň vám totiž stále vyplatí skvělé sumy za všechny přivezené kovy.