Novinky Zajímavosti

Co nám podruhé přinesl daňový balíček

Sněmovna již podruhé schválila daňový balíček, který jí vrátil s pozměňovacími návrhy Senát.

Proto by daňový poplatník měl vědět, co bylo (ne)schváleno a od kdy co platí.

Zamítnuté osvobození

Senát navrhoval osvobození pozemků kolem staveb při jejich prodeji od DPH. Této dani by tak podléhal jen pozemek, na kterém stojí stavba. Také chtěl upřesnit definici stavebního pozemku tak, aby do ní spadaly pouze pozemky, na kterých může být postavena stavba pevně spojená se zemí.

Na návrh ministra financí však změna neprošla údajně proto, že by podpořila obcházení daně.

Daňový balíček bude účinný 15 dnů od jeho vyhlášení.

Sleva na děti bude vyšší

Naopak tato sleva by měla platit zpětně od počátku roku. Jedná se o výrazný růst daňového zvýhodnění na druhé dítě o 200 Kč měsíčně (1617 Kč) a o 300 Kč (2017 Kč) na třetí a další dítě. Sleva na jedno dítě zůstane stejná. Změna se týká pracujících rodičů.

Přísnější pravidla pro daňový bonus

Nárok na roční daňový bonus budete moci získat, pokud vaše příjmy dosahují minimálně šestinásobku minimální mzdy. Pro rok 2017 tedy platí částka 66 tisíc Kč. Do těchto příjmů nově nebude možné zahrnout kapitálové příjmy z pronájmu, ale pouze příjmy ze zaměstnání a podnikání.

Na slevu na dítě a vyživovanou manželku dosáhnou i OSVČ s paušálem

Jako výměna navrácení této slevy se ovšem má využití paušálů dál omezit. Mezní příjem se má snížit na polovinu. Podnikatelé s vyššími příjmy si tak budou moci paušál uplatnit jen do limitu výdajů, který vychází právě z mezního příjmu.

Změna rozhodného okamžiku pro uplatnění slevy pro ZTP/P a invalidy

Nově nevznikne až v okamžiku vydání průkazu ZTP/P nebo pobírání invalidity, ale už v momentě jejich přiznání.

Paušální daň pro více podnikatelů

Nově si paušální daň mohou nechat stanovit i podnikatelé se zaměstnanci nebo ti, kteří si přivydělávají jako OSVČ k zaměstnání.

Institut nespolehlivé osoby

Jde o novinku pro podnikatele, který neplní své daňové povinnosti. Toto označení si může vysloužit od finančního úřadu fyzická či právnická osoba, která není plátcem, ale závažně porušuje své povinnosti vztahující se ke správě DPH. Registr, kam se budou tyto osoby zapisovat, má sloužit podnikatelům k prověření jejich obchodních partnerů.