Můžete v dnešní době věřit nebankovním institucím?

Nebankovní sektor utrpěl ránu především kvůli své temné minulosti. Jak je na tom ale dnes? Můžete mu věřit? Přečtěte si náš názor, který naleznete v tomto článku.

Někteří mají doslova hrůzu nejen z půjček, ale především z nebankovních institucí. Mohou za to především negativní zkušenosti z minulosti, kdy se na trhu pohybovala celá řada úvěrových šmejdů. Doby se ale mění. Jak jsou na tom nebankovní společnosti teď?

Finanční rezerva rychle na účtu

Nebankovní financování podnikání v poslední době nabírá na popularitě. A není se čemu divit. Dnešní svět je rychlý a turbulentní. Pokud nereagujete rychle, investiční příležitost vám může doslova uletět. Podnikatelé proto mají rádi, když jim někdo poskytne kapitál rychlostí blesku. A právě tuto možnost nebankovní instituce poskytují.

Oproti klasickým bankám totiž mají jednu nespornou výhodu – sníženou byrokracii. Sice mají v podstatě stejné povinnosti jako je ověřování registru dlužníků a bonity, jejich požadavky jsou ale mnohem nižší. Půjčka pro podnikatele i jednotlivce, která by neprošla touto procedurou, by byla nelegální. Pokud vám tedy někdo bude tvrdit, že je to možné i bez toho, raději jděte poptat úvěr k někomu jinému.

Odvrácená strana finančního trhu

I nebankovní sektor ale má i svoji odvrácenou stránku. Především minulost ukázala, jak moc sektor financí přitahuje nepoctivé lidi. Skrze legální úvěrové společnosti tak často proudily peníze lichvářů, za které si také nechávali tvrdě zaplatit v podobě vysokých úroků. Nedá se sice vyloučit, že se něco takového neděje i dnes, v zákoně jsou ale zakotvené jasné regulace. Výskyt na legálním trhu s úvěry by tedy měl být téměř nemožný.

Dnes už totiž všechny bankovní i nebankovní instituce musí získat licenci od ČNB. A procedura vedoucí k jejímu nabytí rozhodně není procházka růžovým sadem. Díky tomu se ale podařilo trh očistit od nečistých praktik, které se dnes v nebankovním prostoru nevyskytují v tak hojném množství.