Pokud vám někdy došla barva do tiskárny a vy jste museli pořídit novou, tak jste se určitě setkali se situací, kdy jste na webu konkrétního eshopu našli hned dvojici možností. Těmi prvními byly originální tonery HP, zatímco těmi druhými byly varianty označované jako kompatibilní. V čem konkrétně může být u obou daných druhů rozdíl? Na tuto otázku vám přineseme potřebné odpovědi.

V úvodu však musíme zmínit i tom že v něčem jsou stejné. Je to:

  • Šíře sortimentu
  • Kvalita tisku
  • Kompatibilita s tiskárnou

Výrobce

Tím se obě možnosti liší celkem výrazně. Pokud se podíváme na originální variantu, tak ta je opatřena logem toho výrobce, který stojí za vaší tiskárnou. A právě v jeho závodech se také dané náplně do tiskáren vyrábějí. Pokud bychom se naopak podívali na kompatibilní tonery Samsung, ta zde musíme říci, že oficiálním výrobcem rozhodně není tato firma, ale jeto jiná společnost. I proto nemá ani krabice, ani náplň dané logo.

Cena

Tady je rozdíl poměrně výrazný. Konkrétně můžeme mluvit i o rozdílech, které se pohybují až v desítkách procent. A to se v praxi podepisuje také na celkových nákladech na tisk. A jaká varianta je tou výhodnější? Pokud si pořídíte originály, je nutné počítat s tím, že si za ně připlatíte. Naopak kompatibilní možnosti je vhodné koupit ve chvíli, pokud chcete ušetřit náklady na tisk.

Kapacita

I tady jsou rozdíly. Pokud jde o náplně originální, tak jejich kapacity jsou spíše menší. Dá se říci, že v podstatě standardní. Naopak v případě možnosti číslo dvě, tedy v případě kompatibilních tonerů už můžeme mluvit i o situaci, že nabídnou kapacitu podstatně větší. Co to znamená v praxi? Samozřejmě to, že na jednu takovou náplň je možné vytisknout více stránek, než u originálu. Nemusí se tedy měnit tak často, stejně jako je pozitivem i to, že i tímto krokem se mohou snížit samotné náklady na tisk.