Na půjčku zdarma láká zákazníky, kteří se ocitli ve finančních problémech, nejedna internetová reklama. Jak to s těmito půjčkami je, jsou skutečně zdarma nebo je potřeba hledat v jejich podmínkách háček? A jak to vlastně zjistit?

 

Co ve světě půjček znamená „zdarma“?

V první řadě je potřeba si ujasnit, co očekáváte od půjčky zdarma. Může to znamenat jednak to, že za půjčku nebudete platit žádný úrok, tedy stejnou částku, jakou si půjčíte, zase vrátíte. Druhým výdajem, který je s půjčkou spojený, jsou nejrůznější poplatky pokud půjčku včas nevrátíte. Mohou to například být poplatky za sjednání půjčky, případně další poplatky za její prodloužení atd. V zásadě tak lze říci, že půjčka zdarma nemusí být jen marketingovým lákadlem a skutečně existují v nebankovním sektoru společnosti, které tyto půjčky poskytují. Na zájemci je vždy důsledně si přečíst obchodní podmínky, ve kterých by mělo být vše zřetelně uvedeno.

Jak zjistit, kolik za půjčku zdarma zaplatím?

Prvořadým ukazatelem by pro žadatele o půjčku mělo být RPSN neboli roční procentní sazba nákladů, která je u první půjčky 0%. Z této sazby lze výhodnost úvěru a celkové náklady snadno odvodit. Neplatí však do důsledku, RPSN, tedy roční procentuální sazba nákladů půjčky není ideálním ukazatelem u tzv. mikropůjček, tedy u takových spotřebitelských úvěrů, kde si půjčujete nižší částku na krátkou dobu zpravidla jednoho měsíce. Vždy se ujistěte, že první půjčku zdarma budete moci ve zvoleném termínu včas vrátit, protože jinak by byla zpoplatněna podle aktuálního ceníku. Podmíněna tato výhoda může být na straně provozovatele i dalšími omezeními, často se jedná jen o první půjčku zdarma pro nové klienty. Ale jak už jsme psali výše, nejdůležitější je dodržet nastavený splátkový kalendář, tj. neopožďovat se s platbami a půjčku zaplatit včas do sjednaného data.

Kde si půjčit zdarma?

Jednou z vhodných alternativ, která vám může pomoci řešit problematickou finanční situaci, tak může například být Vivacredit půjčka. Půjčit si díky ní můžete až 20 000 Kč na 30 dní zdarma. Současně je zařazena mezi tzv. půjčky ihned, na jejichž vyřízení vám stačí internet a několik minut času. Na pobočku jít vůbec nemusíte. Pokud byste si například potřebovali půjčit vyšší finanční částku, můžete vybírat i z řady jiných poskytovatelů. Než si vyberete půjčku, přečtěte si nejprve recenze nebankovních společností poskytujících první bezúročnou půjčku zdarma.