Ostatní

6 věcí, na které se nezapomeňte zeptat před uzavřením povinného ručení

Pořídili jste si vozidlo a nevíte si rady, jak vybrat správné povinné ručení? Máme pro Vás několik tipů, na co byste se při rozhodování měli zaměřit.

Výše pojistných limitů krytí škody

Výrazným kritériem při výběru nejvhodnějšího povinného ručení jsou limity krytí škody. Jedná se o částku, kterou za Vás pojišťovna ručí v případě způsobení škody. Pojišťovny nabízejí limity krytí 35 – 100 milionů korun, kdy 35 milionů korun je zákonem stanovená minimální hranice. Každý by měl uvážit, jaké pojistné limity jsou pro něj vhodné. Zejména škodu způsobenou v zahraničí nemusí nejnižší limity pokrýt.

Spoluúčast

Spoluúčast, tak se při uzavírání smlouvy nazývá předem domluvený podíl, kterým se budete podílet na vzniklé škodě. Spoluúčast si sjednat můžete i nemusíte. Nabízí se tři možnosti, jak může být spoluúčast definována – danou částkou, procentuálně nebo kombinace obojího. Sjednání spoluúčasti sice příznivě ovlivní výši pojistného, nemusí se vám ale vždy vyplatit.

Asistenční služba

Může se stát, že vám na silnici dojde benzín – co teď? Nejjednodušším řešením je asistenční služba povinného ručení. Asistenční službu k povinnému ručení vám v určitém rozmezí nabídne každá pojišťovna, ať je tato služba v ceně pojistného nebo za poplatek. V ceně pojistného je zahrnuta základní asistenční služba pro případ nehody. Některé pojišťovny v ceně pojistného nabízejí i asistenční službu pro případ poruchy. Za poplatek několika stokorun ročně pojišťovny nabízejí další druhy asistenčních služeb. Sjednaná asistenční služba platí všude, kde je platná zelená karta, to znamená v Evropě, nebo ve všech zemích zapojených do zelenokaretního systému. Sjednáním asistenční služby neproděláte – pravděpodobně se vám investovaná částka za toto připojištění vrátí již při prvním využití služby.

Připojištění a doplňkové služby

V dnešní době pojišťovny nabízí širokou škálu připojištění k povinnému ručení, například úrazové pojištění řidiče i cestujících, pojištění asistenčních služeb, pojištění skel, pojištění odcizení vozila a mnoho dalších. Je na každém, aby uvážil, co je pro něj při cestování automobilem důležité a co považuje za zbytečnost.

Dobré jméno a finanční stabilita pojišťovny

Nabízí se otázka, kterou pojišťovnu zvolit. Vždy vybírejte pojišťovnu, která na trhu působí řadu let a nemá problémy s plněním pojistných událostí a dobou plnění.

Cena povinného ručení

Asi každého nejvíce zajímá, na kolik povinné ručení ve výsledku vyjde. Výši pojistného ovlivňují sjednaná připojištění a doplňkové služby, výše pojistných limitů, bonusy za bezeškodní průběh. Konečnou cenu může ovlivnit i to, v jakém intervalu budete povinné ručení hradit. Každá pojišťovna vám nabídne čtvrtletní, pololetní nebo roční platbu, kdy na roční platbu vám pojišťovny poskytnou slevu a bývá tak zpravidla finančně nejvýhodnější.