Ostatní

4 kroky, jak založit vlastní firmu

Založit firmu je poměrně složité. Vyžaduje to několik kroků, dostatek času a peněz. V tomto článku vás s procesem podrobně seznámíme.

Založení firmy na první pohled vypadá jako zdlouhavý proces. A v některých případech tomu tak opravdu je. Pokud si ale dáte pozor a na všechno se pečlivě připravíte, dokážete firmu založit velice rychle. Tady je snadný postup ve čtyřech krocích.

Sepsání společenské smlouvy

Je jedno, jestli zakládáte firmu sami, nebo se společníky. Vždy budete potřebovat sepsat listinu. V případě více společníků je potřeba sepsat společenskou smlouvu, v případě jednoho zakladatele pak zakládací listinu. Následují čestná prohlášení jednatelů. Nezapomeňte na to, že smlouva musí být podepsaná notářem. Hned na začátku vás tedy čeká první výdaj. Další menší výdaje připadnou na ověření podpisu u kopií dokumentů a výpis z rejstříku trestů.

Získání oprávnění

Nyní zamíříte na živnostenský úřad. Tam vyplníte jednotný registrační formulář a odevzdáte (formulář můžete vyplnit i online). V případě některých živností budete potřebovat i odpovědného zástupce, případně ověření odborné způsobilosti. Na živnostenský úřad nezapomeňte přinést kopii společenské smlouvy, výpis z katastru nemovitostí i právní důvod užívání nemovitost. Za návštěvu na živnostenském úřadě zaplatíte jednotnou cenu 1000 Kč.

Založení bankovního účtu

Na třetím kroku v minulosti často stálo a padalo založení celé firmy. Založení bankovního účtu dnes jednoduše provedete během několika minut. Stačí předložit veškeré potřebné doklady a složit danou peněžní částku. Po jejím složení si vyžádejte potvrzení, které budete potřebovat.

Založení firmy

A jste skoro u konce. Nyní stačí vyplnit formulář podání do veřejného rejstříku a podepsat jej u notáře společně se souhlasem o umístění sídla a s prohlášením správce vkladu. Na krajském soudu pak všechny tyto náležitosti předložíte a v následujících dnech vám přijde výzva k naskenování a zaslání společenské smlouvy, prohlášení jednatelů a zaplacení poplatku. Posledním krokem je pak přihláška na daňovém úřadě, ke které přiložíte smlouvu o zřízení bankovního účtu. Tím je veškeré obíhání úřadů u konce a vaše firma už je založena.